Налаштування завантажувача віндовс для Windows XP і Windows 7

Встановлюючи Windows XP і Windows 7 на один комп’ютер можуть виникнути проблеми з завантажувачем Windows і тоді доведеться його відновлювати вручну.Завантажувач Windows XP — це спеціальний файл з налаштуваннями для коректного завантаження однієї або декількох операційних систем Windows. У Windows XP файл boot.ini. Майте на увазі, що boot.ini в Windows 7 немає, тому налаштування змінюються системно.

Налаштування завантажувача системи для Windows Vista/7

Системні налаштування можна знайти за адресою. Win+R(або меню пуск →виконати) пишемо msconfig і натискаємо ок. Відкриється утиліта налаштування системи

Переходимо у вкладку Завантаження.

Тут ви можете налаштувати параметри завантаження Windows при запуску комп’ютера. Пробіжимося по налаштувань.

Налаштування таймаут

Тут ви можете встановити час очікування за який ви зможете обрати операційну систему, яку ви хочете завантажувати. По закінченню цього часу буде завантажена та операційна система, яка стоїть за умовчанням. Налаштування таймаут працює, коли у вас встановлено більше однієї операційної системи Windows на одному компі, якщо у вас стоїть тільки одна Windows 7, то змінювати значення таймаут сенсу немає. Виставляємо зручний вам час в секундах і натискаємо застосувати.

Настройка завантаження за замовчуванням

По закінченню таймауту завантажується та опрационная система, яка стоїть за умовчанням. Це значення можна змінити, просто виберіть операційну систему клацнувши по ній лівою кнопкою миші і натисніть Використовувати за промовчанням.

Тепер натискаємо застосувати. Готове. Тепер по закінченню таймауту завантажиться та операційна система, яку ви обрали.

Крім установки завантаження, ми можемо налаштувати безпечний режим Windows 7. Безпечний режим — це режим роботи, при якому значна частина можливостей Windows відключена з метою відновлення їх з-за пошкодження або некоректної роботи самої операційної системи. Простіше кажучи, коли Windows відмовляється завантажуватися, вискакує синій екран смерті через конфлікт драйверів відеокарти наприклад, перейшовши в безпечний режим комп’ютер завантажується і проблемний драйвер переустановлюється без проблем.

Як бачите на картинці вище, нам запропоновано кілька варіантів безпечного режиму, щоб вибрати оптимальний розглянемо кожен з них детальніше.

Мінімальний — це режим, в якому завантажується провідник Windows 7 тільки з самими необхідними драйверами і пристроями, доступу до мережі немає.

Інша оболонка — це той самий мінімальний тільки замість провідника, завантажується командний рядок.

Відновлення Active Directory – той самий мінімальний, тільки додано служби каталогів Active Directory.

Мережа — той самий мінімальний, тільки з підтримкою мережі.

Зазвичай я використовую безпечний режим мережу. Більшість проблем можна вирішити за допомогою цього режиму. Ви можете використовувати будь-який інший режим в залежності від ситуації. Для цього відзначаємо відповідний вам режим і натискаємо застосувати.

Ось в принципі і все, що вам необхідно знати про безпечному режимі та налаштування параметрів завантаження Windows 7. Також існує спеціальна утиліта Bcdedit з допомогою якої ви можете задати безліч інших параметрів завантажувачу Windows 7. Цікаво? Пишіть в коментарях, і я напишу як їй користуватися в одній з наступних статей.

Налаштування boot.ini у Windows XP

У Windows XP основні параметри можна задати точно таким же способом, як я написав вище. Крім того, у нас є повний доступ до файлу boot.iniв якому всі розширені налаштування можна прописати вручну.

Boot.ini знаходиться в корені диска C:/. Він за замовчуванням прихований, щоб його побачити потрібно приховані файли зробити видимими. У провіднику вибираємо сервіспараметри папки

Налаштовуємо у розділі вигляд, видимі приховані файли і папки видно (знімаємо відповідні галочки).

Після того, як налаштування будуть задіяні, ви побачите, що файлів на диску З помітно побільшало. Нас цікавить boot.ini, знаходимо і відкриваємо його. Там ви побачите приблизно таку структуру

Ця структура з двома встановленими операційними системами. Пробіжимося по кожному пункту окремо.

[boot loader] — цей відрізок коду відповідає за налаштування за замовчуванням. Тут ми може налаштувати таймаут і вибрати ту операційну систему, яка буде вантажиться за замовчуванням.

timeout=30– час очікування вибору операційної системи. Таймаут виставляється в секундах і в даному випадку дорівнює 30. Зазвичай я ставлю 10-15 секунд. Якщо у вас встановлена лише одна операційна система, то цей параметр не чіпаємо.
default– в цьому параметр вказується операційна система, яка завантажуватися після закінчення тайм-ауту. Тобто система за замовчуванням. Коли у вас кілька операційних систем, наприклад Windows XP, 7 і Vista, ви можете виставити ту яка завантажується за замовчуванням. Для цього з блоку [operating systems] копіюємо необхідну операційну систему. Як наприклад тут

Була за замовчуванням Windows XP

Стала Windows 7

[operating systems] — в цьому блоці прописані основні дані для завантаження операційних систем. Тут нам будуть цікаві два параметра Rdiskі partition.

Rdisk – це номер вашого жорсткого диска. Нумерація починається з нуля. Наприклад у вас в комп’ютері встановлено 3 жорстких диска, на перший встановлена Windows XP, на другий Vista а на третій сімка. У цьому разі запис в boot.ini будуть такого виду

Як бачите Rdiskз Windows XP має значення 0, а Rdisk з Windows 7 нумерується 2, хоча операційна система встановлена на третьому диску.

partition — це розділ жесткиго диска, нумерація починається з 1. На розділи жорсткий диск ми розбиваємо системно. Наприклад якщо у нас на трьох жорстких дисках встановлені тіж Windows. При цьому кожен диск розбитий на два розділи, то значення partition буде або 1 або 2. Якщо один з дисків розбити на три розділи і на третій розділ встановити Windows, то значення partition буде дорівнювати 3.

Приклад записів, коли на трьох дисках три операційні системи і кожна з них встановлена на другому розділі.

Як ви напевно помітили на записах вище, скрізь після значення = йде в лапках назва операційної системи, наприклад

Тут ви можете прописати латинськими літерами все що завгодно, головне щоб самі потім розібралися, де що

При установці двох Windows XP на один комп’ютер виникає ситуація, коли ці назви абсолютно однакові. В такому випадку одне з них краще змінити.

У разі якщо boot.ini відредагувати з помилками, завантаження Windows може працювати некоректно. Щоб уникнути проблем, перед тим як перезавантажувати комп’ютер заходимо в налаштування системи (Win+R → msconfig) вибираємо вкладку boot.iniі натискаємо кнопку перевірити всі шляхи

Якщо після перевірки ви бачите таке віконце, значить все гут.

Якщо будуть помилки, то система сама визначить у якому рядку.

На цьому все, питання задавайте в коментарях.